Najlepsze lokaty, konta osobiste i inne produkty finansowe Najbezpieczniejsza inwestycja �wiata Odzyskaj pieni�dze z upad�ych polis inwestycyjnych

Platyna i Pallad

W Auvesta mogą Państwo od teraz nabyć także i te rzadkie metale szlachetne. Zarówno jednorazowo jak i w ramach płatności miesięcznych.

Złoto dla bezpieczeństwa, platyna dla rozkwitu

Czy wiedzieli Państwo, że platyna i pallad wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do wytwarzania katalizatorów?
Czy wiedzieli Państwo, że rocznie wydobywa się jedynie około 200 ton platyny? (dla porównania: złoto 2.500 ton, srebro 20.000 ton). Platyna występuje więc rzadziej niż złoto!
Czy wiedzieli Państwo, że tegoroczny popyt na platynę przewyższy wydobycie o ok. 1,2 miliona uncji (ok. 38 ton)? Jest to największy niedobór od początku zapisu danych tzn. od roku 1975.
W przypadku jeszcze rzadziej występującego palladu deficyt podaży wyniesie ok. 1,6 miliona uncji (ok. 50 ton).W Auvesta mogą Państwo od teraz nabyć także i te rzadkie metale szlachetne. Zarówno jednorazowo jak i w ramach płatności miesięcznych.Rozszerzcie Państwo swoje zasoby metali szlachetnych o platynę i pallad.
Można to zrobić klikając w swoim depozycie online w zakładce „depozyt“ – „edytuj“ na opcję „podział“ 
  • Wraz z Państwa następną płatnością zostaną zakupione metale szlachetne zgodnie z wybranym podziałem. I tak do czasu, aż zmienią Państwo ponownie podział zakupów – tak często jak Państwo sobie tego życzą!
  • Przechowując metale szlachetne w Auvesta, korzystają Państwo z magazynu wolnocłowego. W przypadku zakupu srebra, platyny i palladu nie jest należny podatek od towarów i usług (VAT). Jedynie przy dostawie srebra, platyny i palladu należny jest podatek VAT. Złoto jest całkowicie zwolnione od podatku.
  • Mogą Państwo każdego dnia zarządzić dostawę przechowywanych metali szlachetnych albo sprzedać je firmie Auvesta po aktualnym kursie. Uczciwie i przejrzyście!
  • Sztaby platyny i palladu dostarczane są od 100 g.
Czy chcą Państwo rozszerzyć swój depozyt metali szlachetnych o platynę i pallad albo zamienić sztaby złota i srebra na platynę i pallad?Już teraz oferujemy Państwu opcję „Switch“
Teraz mogą Państwo codziennie na nowo kształtować swoje zasoby metali szlachetnych. Z opcją „Switch” możliwa jest „zamiana” metali szlachetnych jedynie w 2 krokach poprzez portal online.

  1. Sprzedają Państwo przechowywane metale szlachetne firmie Auvesta
  2. Dochód ze sprzedaży nie zostaje Państwu wypłacony, lecz od razu wykorzystany bezpośrednio na zakup innych metali szlachetnych zgodnie z Państwa wyborem. Jeżeli otrzymamy Państwa zlecenie Switch w dni handlowe do godziny 12:00, zakup zostanie zrealizowany nawet tego samego dnia.
    A to wszystko w bardzo prosty sposób online!

 

Platyna

Platyna (Pt, łac. platinum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym, metal szlachetny. Nazwa tego metalu, odkrytego dopiero w 1735 roku w Kolumbii (pomijając różne dawniejsze niezbyt pewne wzmianki), jest zdrobnieniem hiszpańskiego słowa plata (srebro)

 

Właściwości

W stanie czystym platyna jest srebrzystobiałym metalem o silnym połysku, kowalnym i ciągliwym. Nie reaguje z tlenem, wodą, kwasem chlorowodorowym i azotowym. Roztwarza się w wodzie królewskiej tworząc kwas heksachloroplatynowy (H2PtCl6·nH2O), reaguje z halogenami, siarką, cyjankami i silnymi zasadami. W formie silnie rozproszonej jest łatwopalna[5].

 

Występowanie

Platyna występuje zwykle w postaci ziaren, czasem i większych bryłek, których masa nie przekracza 10 kg. Zwykle zawiera domieszki żelaza (od kilku do 20%), a także inne metale z grupy platynowców. Niemal jedynym związkiem platyny występującym w przyrodzie, jest minerał sperylit (PtAs2), znany z Sudbury w Kanadzie. Platyna i pozostałe platynowce związane są z wczesną krystalizacją skał magmowych. Największe jej skupienia występują w ultrazasadowych skałach magmowych: dunitach, perydotytach i piroksenitach.

Zastosowanie

Platyna oraz metale z grupy platynowców są wykorzystywane jako elementy w katalizatorach samochodowych, stąd w 2008 roku największe zapotrzebowanie na ten surowiec odnotowała branża motoryzacyjna – ok. 43% ogółu zapotrzebowania[6]. Platyna znajduje także zastosowanie w przemyśle elektronicznym – produkuje się z niej elementy urządzeń pomiarowych (np. jest składnikiem elektrod II rodzaju, m.in. w pH-metrach i w ogniwach paliwowych). Z platyny wykonuje się także rezystory stosowane do pomiaru temperatury (np. standardowe 100-omowe, tzw. Pt-100) ze względu na ich stabilność. Ze stopów platyny wykonuje się także niektóre typy termopar.

Wykorzystanie platyny w jubilerstwie jest także dość znaczne i w 2008 roku zapotrzebowanie na ten surowiec w tym sektorze wynosiło ok. 22%[7].

Niektóre związki kompleksowe platyny znajdują zastosowanie w medycynie, np. cisplatyna i karboplatyna są wykorzystywane w chemioterapii do zwalczania niektórych rodzajów nowotworów.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Platyna

Historia powstania Platyny

Platyna

Platyna z rafinerii Umicore

Pallad

Odkryty przez brytyjskiego chemika Williama

Hyde’a Wollastona w 1804 roku.

 

Nazwa pochodzi od greckiej bogini Pallas.

Pallad jest względnie rzadkim, srebrzystobiałym, miękkim metalem przejściowym zaliczanym do podgrupy platynowców.  Pallad, jak platyna, jest kowalnym, ciągliwym, odpornym na korozję metalem. Bardzo łatwo stapia się z platyną. Jest świetnym absorbentem niektórych gazów np. wodoru. Podgrzany do temperatury około 100°C potrafi zaabsorbować objętość wodoru czy acetylenu ok. 3000 razy większą niż swoją własną. Pallad rozpuszcza się w wodzie królewskiej i tworzy dwu- i czterowartościowe związki przypominające związki platyny.

Występowanie: Występuje najczęściej w postaci czystej razem z rudami platyny oraz jako związek z rudami niklu. Zawartość w skorupie ziemskiej – 1×10-6% wag.

Wykorzystanie: Największe ilości palladu wykorzystywane są w przemyśle telekomunikacyjnym, gdzie produkuje się z niego specjalistyczne styczniki i przełączniki. Używa się go także w dentystyce, do produkcji zegarków oraz specjalnych luster. Stop złota z palladem to tzw. białe złoto. Pallad jest ważnym katalizatorem wielu reakcji.

Pallad

wydobycie Palladu

Historia powstania Platyny

Podaż palladu i platyny w katalizatorach jest niedostateczna

Zamów sztabki lub załóż depozyt

7 + 8 =

PALLAD A PLATYNA

PALLAD A PLATYNA

 

Monety z platyny i monety z palladu dla niespecjalisty są trudne do odróżnienia. I choć te metale są podobne pod wielu względami, dziś uncja platyny jest o ponad 1000 dolarów droższa od uncji palladu. To może się niedługo zmienić, lecz na dzień dzisiejszy pallad jest mocno niedoceniany.

A więc czym się różni pallad od platyny? Różni się temperaturą topnienia: dla palladu owa temperatura stanowi 1554,9 stopni Celsjusza, zaś temperatura topnienia platyny jest wyższa i wynosi 1768,3 stopni (przypomnijmy, że złoto topi się w temperaturze 1064,18 stopni Celsjusza). Gęstość palladu wynosi 12,0 g/cm³, a więc jest on niemal dwa razy lżejszy od platyny, której gęstość równa się 21,45 g/cm³.

Pamiętając o tym ostatnim, łatwo odróżnimy monetę z palladu od monety z platyny – jeżeli waga tych monet będzie taka sama, moneta z palladu będzie miała większą średnicę.  

 

1000 powodów dlaczego warto mieć złoto. Wszystko o złocie na emaila. Zapisz się poniżej

Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Dołącz do 30 pozostałych subskrybentów

Kategorie

Archiwa

Odzyskaj podatek za pracę za granicą Handel nieruchomościami Jak zarabiać przez internet Jak osiągnąć wolność finansową i dochód pasywny Odzyskaj pieniądze z upadłych polis inwestycyjnych Najlepsze lokaty, konta osobiste i inne produkty finansowe Najlepsze lokaty, konta osobiste i inne produkty finansowe Najlepsze zdrowotne suplementy diety i kosmetyki Oferta robienia stron internetowych tanio
Czat na żywo - zadaj pytanie Napisz do nas... Wyślij